Memento Mori in Aquazoo Düsseldorf  

Inleiding
 

Vorig jaar was een jaar van opvallend veel afscheid. Ik plaats op social media altijd een foto-overzicht van het afgelopen jaar rond Kerst/Oud en Nieuw. Hierin staan dan alle favoriete foto's die ik gemaakt heb van (zeezoog)dieren. veel van de gezichten in het overzicht van vorig jaar zal ik nooit meer terug zien.. Door bijvoorbeeld overlijden zoals Zoë, Domingo, Moana, Pelé en Ester, maar ook door de aankomende verhuizingen zoals het gedoe rondom Marineland Antibes en andere parken die gaan sluiten. Ook door goede gebeurtenissen zoals de bruinvissen Tess en Norah die terug zijn naar het wild! en helaas ook prachtige orka Reveil, die het wild juist nooit meer terug zal zien. "Iets om bij stil te staan" schreef ik in die post en ook: "Wat zal 2024 brengen?". Dit jaar vielen deze puzzelstukjes allemaal in elkaar toen ik benaderd werd door een medewerkster van Aquazoo Düsseldorf. Zij waren bezig met een tentoonstelling over de dood en moesten meteen denken aan het artikel dat ik schreef over orka Reveil en de foto's die ik daarbij gemaakt had. De vraag was of ik het leuk vond als er een foto van mij werd gebruikt in de nieuwe tentoonstelling. Uiteraard was dat een volmondig ja! De curator Stefan Curth heeft uiteindelijk een foto uitgezocht en deze heb ik naar hem toe gemaild. Daarna was het wachten op het resultaat.

De tentoonstelling opende op 11 Oktober 2024. Mijn foto is te zien op een zuil die naast het presenteer-blok staat en is dus veel in beeld geweest bij de opening. Heel grappig dus om mijn eigen foto dan terug te zien op websites en in publicaties! Dit is niet de eerste keer dat er een foto van mij is gebruikt in een park of museum, maar het blijft bijzonder om ze dan zo terug te zien. Vooral in de context van deze tentoonstelling. In mijn artikel over de orka schreef ik al dat ondanks tragisch, we wel veel kunnen leren door de stranding van Reveil. En dat het ook een duidelijke boodschap afgeeft dat we zorgvuldiger om moeten gaan met de natuur. Dit is nu net wat ook terug komt in de tentoonstelling! Dat dood een onderwerp is waar niet graag over gepraat wordt, maar ook leerzaam is, voordelen heeft en tot denken zet. Zoals ik daar toen op het koude strand stond midden in de nacht, kijkend naar de prachtige orka die op zo'n vervelende manier aan zijn einde moest komen, sta ik nu bijna precies een jaar later naar het beeld te kijken wat ik vastlegde, wat nu weer educatie is voor anderen. De cirkel is weer rond in deze prachtige tentoonstelling "Memento Mori" wat los vertaald betekent:  'Bedenk dat je sterfelijk bent en dat we allemaal ooit zullen sterven'. 

 Boven: Vorig jaar eindigde met een sombere noot: Ik fotografeerde orka Reveil die aan zijn einde kwam op de Belgische kust. Nu wordt één van deze foto gebruikt in de nieuwe tentoonstelling "Memento Mori" van Aquazoo Düsseldorf.

 

                                                       Aquazoo Düsseldorf

Aquazoo Düsseldorf of correcter: Aquazoo Löbbecke Museum is een museum, educatiecentrum en aquarium in Düsseldorf, Duitsland. De naam geeft voor mensen uit Nederland misschien wat verwarring: Er bestaat ook een "Aquazoo" in Leeuwarden. Het gaat hier enkel om dezelfde term in de titel. Net zoals dat niet alle Marinelands en Seaworlds over de hele wereld bij elkaar horen. In Aquazoo kun je een indrukwekkende verzameling vissen, reptielen, insecten en zelfs vogels bekijken. Zo hebben ze bijvoorbeeld ook pinguïns en papegaaiduikers. Naast het leven in de zee en andere wateren kun je er ook leren over de evolutie van dieren, mineralen en het ecosysteem. Er leven ongeveer 450 verschillende soorten dieren. Zeewater, zoetwater, tropen, reptielen en insecten hebben een eigen gedeelte. Je loopt een vaste route. Hoogtepunten zijn een potvisskelet, zwartvoetpinguïns, een groot rif met haaien en roggen en nog veel meer! Aquazoo Löbbecke is jarenlang dicht geweest in verband met een grote verbouwing. Veel van de dieren verbleven toen tijdelijk in andere dierenparken, ook in Zoo Duisburg. Na de heropening was het museum meteen weer groot succes! Ik ben net na de opening gegaan en schreef toen een korte blog over het museum en met name het aquariumgedeelte. Deze kun je hier vinden voor een foto impressie van de dieren en verblijven in het aquarium. Ook schreef ik een tijdje terug over mijn bezoek achter de schermen bij deze prachtige instelling. Zowel voor als achter de schermen is een geweldige en zeldzame collectie te vinden met dieren en stukken die je niet overal ziet. Vooral de koralen in de verschillende aquaria zijn in opvallend goede en mooie staat. Ook de collectie vissen en reptielen is divers en de moeite waard. Het is alleen niet zo heel groot, dus je kunt het ook combineren met een bezoek aan een dierentuin of bijvoorbeeld de kerstmarkt van Düsseldorf. Af en toe is er ook een tijdelijke tentoonstelling te zien, zoals de tentoonstelling waar ik vandaag over schrijf.

 Boven: Aquazoo Düsseldorf, een interessante combinatie van een aquarium en een museum, met een aantal diersoorten die je niet vaak ziet.

                                                       Memento Mori

"Memento Mori" is een bekende Latijnse slogan. Het betekent grof vertaald: 'Bedenk dat je sterfelijk bent en dat we allemaal ooit zullen sterven'. Een soort realisatie van je eigen sterfelijkheid samengevat in één zin. Een mooie titel, want de expositie gaat zowel over het leven, ouder worden en sterven. Over de verschillende aspecten van de dood en hoe deze bij het leven hoort. Er zijn verschillende stukken te zien die zelfs een bijna 'mooie' kant van de dood belichten. Deze kleine en interactieve tentoonstelling belicht dus zowel het moeilijke onderwerp van de dood, maar viert tegelijkertijd het leven. Iets wat ik in mijn artikel over de orka ook benadrukte. Tot de hoogtepunten van de tentoonstelling behoren een exemplaar van een Nijlkrokodil van ruim twee meter lang, een dinosaurusschedel en verschillende natuurlijk gevormde dierenmummies. Naast veel spannende objecten toont de tentoonstelling ook levende organismen. Voorbeelden hiervan zijn levende insecten zoals juweelwespen en grafdelvers (een soort kever), die hun nakomelingen grootbrengen op dode muizen en verrassend zorgzaam zijn. Ook loopt de tentoonstelling parallel aan het verblijf van de Afrikaanse zwartvoetpinguïn, de tropische serre met krokodillen, alligators en de Noord-Afrikaanse goendi (een zeldzame knaagdiersoort). Je ziet dus niet alleen maar dode dieren. Daarbij kun je ook de route door het aquarium volgen voor of na de tentoontelling zelf. De stukken zijn echt prachtig geprepareerd en helemaal niet zo 'morbide' als je zou denken. Het is niet te eng of vies voor kinderen en juist heel erg leerzaam en een mooie kans ze kennis te laten maken met het onderwerp van sterven en de dood. Iets wat bij het leven hoort en in de natuur dagelijks voorkomt. Omdat er ook levende dieren aanwezig zijn is het een mooie balans, die niet te treurig is. Een absolute aanrader die nog loopt tot en met 28 mei 2025.  

 Boven: Memento Mori is een kleine, maar zeer interessate tentoonstelling over een onderwerp waar niet graag over gepraat wordt: De dood.